niedziela, 29 stycznia 2017

Koktajle owocowe

Smothies, koktajle owocowe, czyli wszelakie napoje z blendera/miksera to najprostszy sposób, aby przyrządzić coś ciekawego, smacznego, pożywnego i zdrowego w jednym. W książkach kulinarnych czy w Internecie można znaleźć szereg różnych przepisów będących odzwierciedleniem ludzkiej pomysłowości. Niewątpliwie jednak wszystkie bazują na trzech/czterech elementach takich jak płyn, składnik, coś do słodzenia (opcjonalnie) czy ozdoby (opcjonalnie i na ogół na przyjęcia). Pozwoliłem sobie więc dokonać analizy przepisów na koktajle owocowe/smothies i wskazać na najczęściej używane składniki w przepisach. Dobór pozostawiam Tobie w sposób dowolny.



Pierwszym i to istotnym elementem układanki jest płyn, którego użycie pozwoli na rozrzedzenie koktajlu. Jego ilość zależy od pojemności blendera/miksera jak i naszych potrzeb. W przypadku jednej osoby stosuję jedną małą szklankę. Wybór rodzajów płynów jest dość duży i zależy od doboru owoców i warzyw. Najczęściej używa się przegotowanej wody, wody mineralnej oraz przetworów mlecznych jak mleko, maślanka, kefir czy jogurt naturalny. Dietetycy zdecydowanie odradzają stosowanie jogurtów owocowych. Poza tym niektórzy brali do swoich koktajli mleko kokosowe, sok, a nawet herbatę zieloną. Słowem, każdy napój się nadaje i wszystko zależy, jaki smak chcemy uzyskać.

Drugim i to kluczowym składnikiem jest owoc/warzywo. To, jakie wybierzemy zależy od naszych gustów i smaków. Aczkolwiek przestrzegałbym przed nadmiernym miszmaszem J Warto pamiętać, że banany i winogrona są słodkimi owocami, więc nie warto w ich przypadku stosować cukru. Najczęściej stosowane zestawy owoców:
  • banan + gałka muszkatołowa
  • banan + brzoskwinia
  • banan + morele          
  • brzoskwinie + arbuz + winogrono
  • jabłko + kiwi
  • jabłko + pomarańcza lub inny cytrus
  • jabłko + truskawka
  • mango + marchew + imbir
  • śliwka węgierka + cukier waniliowy
  • kiwi + cytryna
  • kiwi + melon + orzechy nerkowca + ananas
Można również tworzyć koktajle z użyciem jednego owocu – jabłka, kaki czy kiwi. 



Trzecim elementem naszej układanki jest coś do słodzenia, o ile chcemy słodzić i o ile nie użyliśmy bananów J Na ogół w kuchni występuje biały cukier i to właśnie jego mamy na podorędziu. Ilość łyżeczek zależy od nas samych. Jednak śmiało można zastąpić cukier innymi produktami jak miód, syrop klonowy, syrop z agawy, fruktoza czy stewia. Ze wszystkich tych wymienionych wybrałbym miód jako naturalnego zastępcę białego cukru.

Czwarty element to wszelkiego rodzaju dodatki, które mają na celu urozmaicić koktajl pod względem smakowym czy wizualnym. Biorąc pod uwagę ten pierwszy aspekt chodzi przede wszystkim o wszelkiego rodzaju zioła czy przyprawy jak:
- świeża bazylia (dawana najczęściej jabłek)
- cynamon (idealny do jabłek)
- gałka muszkatołowa
- goździki
- imbir – zdecydowanie świeży i wcześniej utarty na tarce
- świeża mięta

Poza tym można do koktajli dodać jakiś dżem czy powidła jak również lody.

Poza tym powyższe zioła, o ile są świeże, mogą pełnić funkcję ozdobną. Wystarczy położyć na wierzch koktajlu.

Pozdrawiam
Piotr Ossowski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz